Kuşkonmaz Döngüsü

Nomad Tarım, Limgroup B.V. (Hollanda)‘nin Türkiye distribütörüdür. Aynı zamanda Fide Üreticileri Birliği ile Tohum Sanayicileri Alt Birliği üyesi olan Nomad Tarım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca Yetkilendirilmiş Tohumcu Kuruluş‘tur.

TOHUM SATIN ALMA:

Dilerseniz internet sitemizden 10,100 veya 1.000’lik pakette tohum satın alarak kendiniz kuşkonmaz fidesi yapabilirsiniz.

1.000 adedi aşan siparişleriniz için bizi arayınız.

 

FİDE SATIN ALMA:

1.000 adete kadar olan fideleri internet sitemizden hemen sipariş edebilirsiniz.

1.000 adedi aşan miktarda fideler sipariş üzerine üretilir ve 2,5 ayda teslim edilir. Fide toptan güncel fiyatı 0,27€/adet’tir.

 

FİDE VEYA TOHUM İÇİN KREDİ KULLANMA:

Sertifikalı Kuşkonmaz tohum veya fidelerinizi 18 ay ön ödemesiz sıfır faizli ZİRAAT BANKASI kredisiyle satın alabilirsiniz. Bunun için üretim yapacağınız alanı Çiftçi Kayıt Sistemine “Kuşkonmaz” ekili/ekilecek olarak kaydettirdikten sonra, bizden alacağınız Proforma fatura ve Yetkilendirilmiş Tohumculuk Belgemiz ile banka şubenize başvurabilirsiniz. NOT: Bankanın ilgili ürünler ile kredilendirme yapıp yapmaması siz ve bankanız arasındaki bir tasarruf olup bizden bağımsızdır.

 

KAÇ FİDE/TOHUMA İHTİYACIM VAR ?

Kullanacağınız kuşkonmaz cinsi, istenen kuşkonmaz kalibresi, tarlanın lokasyonu ve elinizdeki ekipmana göre değişmekle beraber, ortalama olarak 1 dekara 2.857 adet fide gereklidir.

KUŞKONMAZ ÜRETİCİLİĞİ HAKKINDA;

TEMEL GEREKLİLİKLER:

  1. TARLANIZDA SU VE ELEKTRİK ALTYAPISI OLMALIDIR.
  2. TOPRAK; TAŞSIZ VEYA AZ TAŞLI OLMALIDIR.
  3. TOPRAK AŞIRI KİREÇLİ OLMAMALIDIR.
  4. PH SEVİYESİ 6,5 – 8 ARASI OLMALIDIR.
  5. İLK İKİ METRELİK TOPRAK KATMANINDA GEÇİRİMSİZ TABAKA BULUNMAMALIDIR.
  6. TABAN SUYU SEVİYESİ 2 METRENİN ALTINDA OLMALIDIR.

YUKARIDAKİ ŞARTLARI KARŞILAMASI KAYDIYLA TÜRKİYE’NİN HER TARIMSAL BÖLGESİ KUŞKONMAZ ÜRETİMİNE UYGUNDUR.

DİKİM ŞEKLİ:

Tavsiye ettiğimiz dikim şekli 2 ila 3 metre sıra arası, 0,20 ila 0,30 metre arası sıra üzeri mesafe ve tek/çift sıra şeklindedir. Ortalama olarak bir dekara 2.857 adet fide dikilir. Nihai dikim sıklığı kararı yerinizin ve elinizde bulunan ekipmanların özelliği ve tercih edilecek kuşkonmaz cinsine göre belirlenir.

GENEL BİLGİLER:

Kuşkonmaz üretimi kendine has özellikleriyle diğer bir çok tarımsal üretimden farklılıklar gösterir. Kuşkonmaz mevsimlik değil, çok yıllık bir bitkidir, uzun yıllar yaşar. Kuşkonmaza ayıracağınız bahçe sürekli olarak yaz-kış kuşkonmazın yaşam alanı olacaktır. Tesis döneminden sonra aynı yerden 10 yıl veya daha fazla süre boyunca ürün alınabilir. Ancak Kuşkonmazdan kâr elde edebilmek için en önemli anahtar her şeyin başladığı yılda gizlidir…

Yer seçimi 

Kuşkonmazda erkencilik önemlidir. Bölgenizde en erken ısınan lokasyonlar tercih edilmelidir. Tarlada taban suyu seviyesi düşük olmalı, taş olmamalı, toprak nispeten hafif yapıda olmalıdır. Elektrik, su altyapısı bulunmalıdır.

Toprak hazırlığı 

Toprakta organik madde seviyesi yükseltilmeli ve toprak derin sürülerek işlenmelidir. Varsa, taşlar elenerek veya öğütülerek yok edilmelidir. Toprakta su tutan yerler varsa drenaj yapılmalıdır.

Doğru çeşit

Sadece ticari kalitede profesyonel 100% Erkek, yüksek verimli çeşitler ekilmelidir.

Kuşkonmaz bahçesi 3 aylık viyolde yetiştirilmiş fideler ile tesis edilir.

İklim isteği

Kuşkonmaz, iklim isteği ve özellikle sıcaklık bakımından uyum yeteneği fazla olan bir bitkidir. Kış soğukları ve yaz sıcaklıklarından olumsuz yönde etkilenmez. Toprak altında kalan pençesi, aşırı soğuklara bile dayanır. Bu nedenle çok soğuk bölgelerde bile kuşkonmaz bitkisi yetiştirilebilir.

Kuşkonmaz fidleri bitkinin yetiştirileceği bahçe ya da tarlada dikim hendeği adı verilen, sıra arası 2 ila 3 metre, derinliği 15cm cm. ve eni 40cm. olan boydan boya bir hat halinde açılmış çukurlara dikilir.

Dikim hendekleri bölgedeki hâkim rüzgârlar yönünde kazılırsa bitki yeterince havalanır, aşırı nemden kurtulur. Bu hendeklere kuşkonmaz fidelerinin dikimi ilkbaharda, toprak tava geldiğinde ve havalar ısınmaya başladığında, sıralar üzerinde 20 ila 30cm  dikim aralığı bırakılarak yapılır. Fideler bahardan başlayarak, tüm yaz boyunca ve sonbaharda dahi dikilebilir.

Sürgün gelişmesi 10 derecede başlar, bitki, 18 derecede en fazla etkinliğe erişir. Hasat döneminde ise, sıcaklık 15-18 dereceler arasında olmalıdır. Hasattan sonra havanın 35-40 derecelere çıkması bile bitkinin gelişmesinde sorun yaratmaz.

Kuşkonmaz bitkisi, belli bir soğuklama dönemini de yaşamak ister. Bitkiyi ilgilendiren bir başka iklim konusu da, hasat zamanında uzun süreli ve şiddetli yağışları yaşamamasıdır. Aksi takdirde bitkide sürgün gelişmesi yavaşlar ve sürgünlerin niteliği düşer.

Toprak isteği

Kuşkonmaz bitkisi, farklı toprak bünyelerine de kolayca uyum göstererek kumlu topraklardan ağır killi topraklara kadar farklı yapıdaki topraklarda yetiştirilebilir. Yine de toprak yüzeyi ve alt toprak yapısı, bitkinin gelişmesini, sürgün verimini ve niteliğini etkileyeceğinden, bitkinin yetiştirileceği toprağın dikkatle incelenmesi gerekir. Toprak taşsız ve nispeten kumlu olmalıdır.

Kuşkonmaz bitkisinin toprağı geçirgen yapılı, 2 metre derinlikli ve taban suyu seviyesi 2 metreden daha derinde olmadır. Hafif bünyeli, kumlu, kumlu-tınlı, tınlı-kumlu ve hafif kireçli topraklar kuşkonmaz bitkisine uygundur. Bitki, asitli topraklara dayanamaz. Toprağının pH’ı 6,5’ınn altında olmamalıdır.

Sulama

Kuşkonmazların fidesi yetiştirilirken sık ve az su verilerek bitkinin su gereksinimi karşılanır. Aşırı sulama, mantar hastalıklarına neden olur. Pençelerin hendeklere dikiminden sonra, yazları kurak geçen bölgelerde kuşkonmaz, damlama yöntemiyle sulanır. Bu döneminde de bitkiyi sık ama az sulamak daha yararlıdır.

Gübreleme

Kuşkonmaz bitkisinin yetiştirildiği bahçe ya da tarla organik madde içeriği yönünden yetersizse düzenli gübreleme üretim programına bağlı olarak yapılması gerekir.

Toprak işleme ve diğer bakım işlemleri

Pençelerin dikiminden sonra dikim hendekleri toprakla doldurularak kuşkonmaz bitkisinin normal sıraları ortaya çıkar. Bu bitki sıraları arasında yetişen yabani otlarla, gerektikçe çapalama yapılarak mücadele sürdürülmeli; bitkinin çalıya dönmüş sürgünleri sonbaharda sararıp kuruyunca, öğütülerek toprağa karıştırılmalı, 3 yılda bir yakılarak yok edilmelidir. Böylece bitkiye dadanacak zararlı ve hastalıkların yok edilmesine yardımcı olunur.

Hasat 

Kuşkonmaz bitkisinden, dikim şekline göre ilk yıl veya ilk iki yılında ürün alınmaz. Ürün alma yıllarının başlamasıyla bitkiden düzgün, kartlaşmamış ve iyi nitelikli ürün alınması için kuşkonmaz bitkisi sıralarının üzerine düşük yükselikte bir set yapılır.

Kuşkonmaz bitkisinden hasat ilkbaharda yapılır. Belirli bir süre (8-12 hafta) sürgünler kesildikten sonra hasat işlemi durdurulur. Bitkiye, besin maddesi yapması ve pençelerinde depolaması için izin verilir. İlk ürün alma yılında her bitkiden 2-3 sürgün, sonraki yıllarda 7-8 sürgün, bitki  güçlüyse 9-12 sürgün alınır. Ürün yani sürgünler kesilir kesilmez nemli bir ortama alınmalıdır. Üzeri nemli bir bezle örtülü bir sepet bu işe yarayabilir.

Hastalık ve zararlılarıyla mücadele

Kuşkonmaz bitkisine dadanacak zararlı ve hastalıklarla, uzmanlara danışılarak ve uygun tarım koruma ilacı kullanılarak zamanında, eksiksiz ve aksatılmadan mücadele edilmelidir.