2 YIL ÖDEMESİZ, SIFIR FAİZ, 7 YIL VADELİ

Fide yatırım bedelinin %75’ini Ziraat Bankası‘ndan 2 yıl ödemesiz dönem, toplam 7 yıla kadar yatırım kredisi ile finanse edilebiliyor.

100.000 Türk lirasına kadar olan yatırımlar işletme ve yatırım döneminde%100 sübvansiyonlu olarak (sıfır faiz), ayrıca  100.000 TL’den 750.000 TL’ye kadar olan yatırımlar %75 sübvansiyonlu, 750.000 TL’den   5 milyon Türk lirasına kadar olan yatırımlar da%50 sübvansiyonlu!

Kuşkonmaz Döngüsü
  • KUŞKONMAZ ÜRETİCİLİĞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME

Kuşkonmaz -Asparagus officinalis- zambakgillerden çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin yer altı kök sisteminden bahar aylarından itibaren toprak yüzeyine uzattığı sürgünleri kesilerek sebze olarak tüketilir.

Fide dikiminin yapıldığı bahar ve ertesi sezon; toplam 2 sezon tesis süresidir. 3. bahardan itibaren yüksek verime geçilir. Ekonomik ömrü  10-12 yıldır.

Gerekli Toprak Özellikleri:

  1. Toprak; taşsız veya az taşlı olmalıdır.
  2. Toprak aşırı kireçli olmamalıdır.
  3. Ph seviyesi 6,5 – 7,5  arası olmalıdır.
  4. Taban suyu seviyesi 2 metrenin altında olmalıdır.

Bu toprak özelliklerine yakın olunan durumlarda ıslah çalışmaları yapılabilir (Taş toplama, drenaj, Ph düzeltme faaliyetleri vb.). Bu toprak özelliklerine ulaşmanın yüksek maliyetleri olacağı öngörülüyorsa ilgili tarlalarda kuşkonmaz üretimi yapılması uygun değildir.

Kuşkonmaz Çeşitleri:

Tescilli kuşkonmaz çeşitlerimiz erkenci çeşit olan SUNLİM ve geçci çeşit olan VEGALİM’dir.  İki çeşit de  Limgroup B.V. firmasına ait 100% Erkek, yüksek verimli, profesyonel kullanıma uygun çeşitlerdir.

Üretim Döngüsü:

Çok yıllık üretim planı döngüsü ve ilk 4 yıl içerisindeki elde edilecek verimler aşağıda ki gibidir:

-1. Yıl: [Fide dikim yılı]             İlk yıl hasat alınmamaktadır.

-2 Yıl: [Bakım yılı]                      İkinci yıl hasat alınmamaktadır.

-3. Yıl: [İlk hasat yılı]                700 kg/da’ya kadar net verim alınabilir.

-4. yıl: [Tam hasat yılı]             1.000 kg/da ve daha üzeri  net verim alınabilir.

-Sonraki yıllarda:                       Ortalama 1.000 kg/da verim alınır (10-12 yıl).

Tam hasat yılından itibaren sezonda ortalama 12 hafta her gün hasat yapılacaktır.

Bahçe Kurulumu:

Kuşkonmaz 3,5 aylık fide olarak dikilir. Sıra arası ve sıra üzeri mesafeler üretim alanında kullanılacak donanıma göre uzman mühendisimiz tarafından belirlenir. Bahçeye dikimle beraber damlama sulama sistemi kurulur.

1 dekar alana için gerekli olan kuşkonmaz fidesi ortalama 2.800 adettir. Dekar başına ortalama fide maliyeti 840€+KDV’dir (10.6.2020 tarihi itibariyle öngörü niteliğinde olup taahhüt değildir).

Kuşkonmaz üretimi yapacak girişimciler, kuşkonmaz tohum veya fide alımını proforma ibraz etmek sureti ile yapacakları fide yatırım bedelinin %75’ini Ziraat Bankası‘ndan 2 yıl ödemesiz dönem, toplam 7 yıla kadar yatırım kredisi ile finanse edebilirler. İlgili kredi başlığı Sübvansiyonlu Yurtiçi Sertifikalı Tohum Fide Fidan kullanımı olup 100.000 Türk lirasına kadar olan yatırımlar işletme ve yatırım döneminde%100 sübvansiyonlu olarak (sıfır faiz), 100.000 TL den 750.000 TL’ye kadar olan yatırımlar %75 sübvansiyonlu olarak, 750.000 ile 5.000.000 TL arası tutarlar %50 sübvansiyonlu olarak kredilendirilebilmektedir.

 

  • SÖZLEŞMELİ ÜRETİM

Sözleşmeli üreticilik kapsamında firmamız tüm üretim süresi boyunca ücretsiz teknik destek verir ve tüm üretim süresi boyunca elde edilen tüm ürünler %100 alım garantimiz altındadır.

  • KUŞKONMAZ TOHUM VEYA FİDE SİPARİŞİ

İnternet sitemizden perakende olarak kuşkonmaz tohum ve fidesi alabilirsiniz. Daha yüksek miktarlarda alım yapmak için lütfen arayınız 0 222 661 27 29.

  • KUŞKONMAZ ÜRETİCİLİĞİ DANIŞMANLIK HİZMETİ

Kuşkonmaz Üreticiliği yapmak istiyorsanız Danışmanlık Paketi 1 ‘i satın alarak tüm süreçlerle ilgili bilgi alabilirsiniz. Danışmalık Paketi 1 hizmet bedeli 90 gün içinde yapacağınız tohum veya fide sipariş bedellerinden düşülmektedir.

 

TOPRAK ANALİZİ İÇİN:

Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ziraat cd. No: 396 Karabayır Mevkii Tepebaşı / ESKİŞEHİR

Telefon : 0222 324 03 00 E-Posta : gktaem@tarim.gov.tr

Diğer illerdeki aktif toprak analiz laboratuarları için lütfen tıklayınız.

 

İKLİM VERİSİ İÇİN:

Kendinize en yakın meteoroloji gözlem istasyonunu belirleyip, il veya ilçe Meteoroloji Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurarak İklim Bültenini alabilirsiniz.

Size en yakın istasyonu belirlemek için tıklayın.

********

*Nomad Tarım A.Ş.; Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği, Fide Üreticileri Alt Birliği üyesi olup Tarım ve Orman Bakanlığı’nca Yetkilendirilmiş Tohumcu Kuruluş’tur. Belge no: 26.T.003. Yukarıda yer alan tüm rakam ve fiyatlar güncel* değerlere dayanır ve öngörü niteliğindedir. Sunlim ve Vegalim, Limgroup B.V.’ye ait tescilli markalardır.