Yerli Kuşkonmaz:

4 Mart itibariyle yerli kuşkonmaz başladı. İzmir’de, Muğla’da,  Eskişehir’de bir çok üretici kuşkonmaz kesmeye başladı. Toprak ısısının 10 derecenin üzerine çıkmasıyla kış uykusundan uyanan kuşkonmaz kökleri ışığı aramak için toprak yüzeyine doğru sürüyor.

Elbette kafayı çıkardıklarında buluştukları hava ısısı tamda aradıkları kadar sıcak değil. O yüzden yavaşlıyorlar. Bundan sonra güneşli geçen her gün onlara daha uzamaları için imkan verecek.

Şimdiden ön siparişlerimiz birikmeye başladı. Biz de sabırsızlıkla havaların ısınmasını ve her geçen gün daha yüksek miktarda kuşkonmaz kesmeyi umuyoruz.

Bu turfanda kuşkonmazları yemenin en güzel yolu Ege’nin her yerinde fışkıran yabani otlarla beraber çiğ bir salata yapmak.

Körpe kuşkonmazlar çiğ olarak da gayet rahat tüketilebilir. Ve belki de bu sahip oldukları zengin besin değerlerini kaybetmemeleri için en iyi yol bu!

Yerel pazarınızda bulduğunuz tüm yabani otları mesela hardal, turp, ebegömeci, yaban sarmısağı..  kabaca doğrayın. Mor veya yeşil kuşkonmazları da verev şekilde ince ince keserek otlara katın. Portakal suyu, zeytinyağı ve kaya tuzu ile yapacağınız bir sos bu bahar ziyafetini hakkıyla tamamlar.